Fotowoltaika dla rolnictwa

Duże zapotrzebowanie na energię i dużo otwartej przestrzeni sprawiają, że energia słoneczna jest opłacalnym rozwiązaniem dla rolników i szansą na uniezależnienie się od energii elektrycznej produkowanej przez elektrownię. Prace rolnicze wykonywane przy użyciu specjalistycznych maszyn wymagają zużywania dużej ilości energii elektrycznej. Najlepszym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest skorzystanie z możliwości, jakie daje fotowoltaika dla gospodarstw rolnych. Dlatego zapewniamy usługi idealnie dopasowane do oczekiwań i wymagań producentów żywności. Oferujemy kompleksową pomoc wykonawcom w doborze i montażu paneli fotowoltaicznych. Regularnie sprawdzamy również systemy solarne. W razie potrzeby naprawiamy usterki i wymieniamy uszkodzone urządzenia lub części instalacji. Zapraszamy do kontaktu z ekspertami SUN-POINT.

Opłacalność fotowoltaiki dla gospodarstw rolnych

Dlaczego jeszcze energia słoneczna jest tak opłacalna w gospodarstwach rolnych?

  • podatnik VAT może odliczyć VAT zawarty w cenie paneli fotowoltaicznych;
  • w ciągu 15 lat rolnik ma prawo odliczyć tzw. ulgę inwestycyjną do 25% kosztów inwestycji;
  • rolnictwo potrzebuje bardzo dużej energii elektrycznej, a rachunki są wysokie;
  • w przypadku produkcji żywności eko energia słoneczna dla rolników może być czynnikiem przyciągającym przedsiębiorców i klientów zainteresowanych takimi produktami.

Zapraszamy do kontaktu rolników z województw śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, opolskiego i wielu innych. W SUN-POINT Electrical Equipment przed podpisaniem umowy oceniamy na miejscu możliwości montażowe, a także zaproponujemy instalację fotowoltaiczną o odpowiedniej mocy. Zapewniamy również szybki montaż i pomoc przy ubieganiu się o dofinansowanie fotowoltaiki.

Schemat działanie instalacji fotowoltaicznej w rolnictwie

Pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca to złożony proces, który odbywa się w określonych etapach. Jak działa energia słoneczna? W kilku krokach spróbujemy przybliżyć jego zasadę działania.

Połączone ogniwa słoneczne składają się z modułów, które są instalowane na budynku (lub na gruncie). Ogniwa fotowoltaiczne przetwarzają energię słoneczną docierającą do paneli na prąd stały (efekt fotoelektryczny). Zestaw modułów zasila falownik. Prąd stały generowany w modułach przekazywany jest do inwertera (falownika), gdzie jest przetwarzany na prąd przemienny. Falownik – serce instalacji – odpowiada za działanie całej instalacji fotowoltaicznej – steruje pracą instalacji i steruje jej pracą. Licznik dwukierunkowy jest niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej, bez którego nie może ona funkcjonować i wytwarzać energii. Jeśli produkcja energii słonecznej w określonym czasie nie jest wystarczająca na potrzeby obiektu, wcześniej zebraną energię słoneczną można bezpłatnie pobrać z sieci.

Dzięki instalacji energii słonecznej osiągamy ogromne oszczędności i dbamy o środowisko naturalne.

Fotowoltaika dla rolnika– idealny sposób na oszczędność

Zastanawiasz się, czy farma fotowoltaiczna jest naprawdę opłacalna dla rolnika? Warto wiedzieć, że ustawa o OZE w Polsce nie rozróżnia domów prywatnych od gospodarstw rolnych. Ważna jest moc instalacji. Jeśli nie przekracza 50 kWh – jesteś konsumentem. Z Twojej perspektywy oznacza to nie tylko długoterminowe możliwości znacznych oszczędności na rachunkach za energię elektryczną, ale także możliwość magazynowania nadwyżki energii wyprodukowanej przez panele w zakładzie energetycznym.

Energia słoneczna pozyskiwana z paneli fotowoltaicznych dla rolników to również całkowicie bezpieczne rozwiązanie dla środowiska naturalnego. Dwutlenek węgla nie jest uwalniany do atmosfery podczas produkcji energii elektrycznej. Tak więc, jeśli kwestie środowiskowe są w twoim sercu, farma fotowoltaiczna jest idealnym rozwiązaniem dla Ciebie!

Ceny fotowoltaiki dla gospodarstw rolnych

Początkowy koszt inwestycji to kilkadziesiąt tysięcy złotych dla gospodarstwa rolnego, jednak trzeba pamiętać, że w dłuższej perspektywie inwestycja ta jest bardzo opłacalna. W tych ramach można rozważyć nie tylko możliwość skorzystania ze specjalnej ulgi w podatku rolnym. Jeśli właściciel gospodarstwa jest również podatnikiem podatku VAT, całkowita kwota podatku zapłaconego od inwestycji jest zwracana na konto rolnika. Osoby zwolnione z VAT mogą natomiast skorzystać z obniżonej stawki VAT w wysokości 8 proc.

Zwrot z inwestycji w to odnawialne źródło energii zależy od wielu czynników. Po pierwsze, znaczenie ma moc fotowoltaiki dla rolnictwa. Dobranie odpowiedniej mocy i ilości paneli do potrzeb gospodarstwa rolnego stanowi kluczowy czynnik inwestycji. Na ogół jednak zaczyna ona przynosić bezpośrednie oszczędności po kilku latach. Należy pamiętać, że taka technologia jest nie tylko przyjazna dla portfela, ale również dla środowiska. Urządzenia produkują tyle energii, że nie ma potrzeby korzystania z sieci elektrycznej. Wtedy skutecznie gospodarstwo rolne co miesiąc oszczędza pieniądze, co może np. obniżyć koszty produkcji surowców czy koszty eksploatacji maszyn.

Fotowoltaika dla rolników – nowoczesne gospodarstwo przyszłości

Zanim przejdziemy do fazy realizacji inwestycji, konieczne jest przeprowadzenie przeglądu i konsultacji. Następnie możemy dokładnie określić, która rolnicza energia słoneczna jest dla Ciebie najlepsza. Mówimy między innymi o typach paneli i całkowitej mocy urządzeń. Ważne jest, aby energia słoneczna w rolnictwie była dostosowana do funkcjonowania gospodarstwa. Kiedy już wiemy, jaka pojemność jest odpowiednia, musimy znaleźć miejsce na montaż sprzętu. Montaż na dachu nie zawsze jest możliwy – ale to nie problem. Rozwiązaniem skutecznym, a w dodatku całkowicie bezpiecznym i równie skutecznym, jest rozmieszczenie urządzeń na gruncie. Ze względu na ogromne oszczędności coraz więcej rolników decyduje się na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Z naszą pomocą i Ty możesz dołączyć do tej grupy.

Przypominamy, że instalacja fotowoltaiki w rolnictwie może być rozwiązaniem problemu niedoboru energii elektrycznej. W niektórych regionach zaopatrzenie w energię powoduje szereg problemów z różnych powodów. Takie zjawisko znacznie utrudnia, a często wręcz uniemożliwia pracę. Aby w dużym stopniu uniezależnić się od zewnętrznego dostawcy, panele słoneczne powinny być instalowane w rolnictwie poza siecią. Wtedy trzeba kupić nie tylko panele, ale także dodatkowe akumulatory, które mogą magazynować energię, którą można w każdej chwili wykorzystać.

Dotacje rządowe do paneli fotowoltaicznych

AgroEnergia

Ten program przeznaczony jest przede wszystkim dla rolników, którzy mogą ubiegać się o dofinansowanie w wysokości 13 - 20% kosztów zakupu i montażu instalacji PV do 50 kW. Kwota mieści się w przedziale 15 tys. do 25 tys. złotych. W ramach tej akcji uzyskać można dodatkowe dofinansowanie w formie dotacji na magazyn energii i jest to do 20% kosztów kwalifikowanych, jednak taki koszt nie może wynosić więcej niż 50% kosztów źródła wytwarzania energii. Dofinansowanie “Agroenergia” jest dostępne dla osób fizycznych, właścicieli i dzierżawców nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytkowa wynosi od 1 ha do 300 ha.

Czytaj więcej >