Agro energia dla rolników

Polskie rolnictwo a fotowoltaika

Agro Energia to dotacja na instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła dla rolników. Budżet rządowego programu wynosi 200 mln zł, więc warto już teraz pomyśleć o dotacjach. Dlaczego energia z fotowoltaiki i czy warto skorzystać z finansowania?
Branża fotowoltaiczna rozwija się dynamicznie i stała się bardzo popularna wśród prywatnych domów i firm, co świadczy o jej opłacalności. Energia słoneczna to nie tylko ekotrend, ale przede wszystkim inwestycja w przyszłość gospodarstwa. Rolnicy, którzy ubiegają się o wsparcie, powinni odpowiednio dobrać sprzęt, a także zwrócić uwagę na opcje montażu.

Warunki dofinansowania dla rolnika na fotowoltaikę

O dopłatę do fotowoltaiki mogą ubiegać się rolnicy, właściciele gruntów rolnych lub dzierżawcy posiadający grunty rolne o powierzchni od 1 ha do 300 ha. Aby otrzymać dotację gospodarstwo rolne musi być udokumentowane co najmniej rok przed złożeniem wniosku. To prawie wszystkie wymagania, jakie musi spełnić osoba, która chce uzyskać finansowanie na instalację fotowoltaiczną.

Dofinansowanie – ile może otrzymać rolnik na fotowoltaikę?

Wielkość wsparcia udzielonego na panele fotowoltaiczne zależy od wielkości stacji. Jeśli rolnik zdecyduje się na instalację fotowoltaiczną o mocy 10-30 kW, otrzyma dotację w wysokości 15 000 zł. W przypadku większych instalacji 30-50 kW można uzyskać nawet 25 000 zł. Należy pamiętać, że maksymalna kwota dofinansowania wynosi 20% dla instalacji 10-30 kW i 13% dla instalacji fotowoltaicznych 30-50 kW.